میل سوپاپ

نمایندگی فروش میل بادامک

میل سو پاپ که نام دیگر ان میل بادامک نیز می باشدیکی از قطعات تشکیل دهنده موتور هر ماشینی میباشد.

میل سوپاپ با وجود تولید موتور های پیچیده هنوز هم یکی از قطعات مهم میباشد.این اختراع از زمان کشف ان هنوز هم به طور دقیق کار میکند و با سیستم های توسعه یافته احتراق داخلی امروزی کاملا مطابقت دارد.

وظایف میل سوپاپ

1-میل سوپاپ  در موتور سو پاپ ها را باز و بسته میکند. محل قرارگیری ان در موتور در برخی خودروها در بالا و در برخی ماشین ها در پایین میباشد.

2-انتقال بنزین از باک به کاربراتور

3-به کار انداخحتن دلکو و اویل پمپ

میل سوپاپ

میل بادامک یک جزء نسبتاً اساسی  در موتور است – اجزای ان به صورت یک میله ساده  با برامدگی هایی که در امتداد آن قرار گرفته اند، که به آنها “لوب بادامک” گفته میشود .

در موتورهای احتراق داخلی مدرن، آنها معمولاً، اما نه لزوماً، مستقیماً بالای سیلندرها قرار می گیرند، جایی که برای کنترل سوپاپ ها وارد عمل میشوند.

کالیبراسیون آنها دقیقاً مقدار مخلوط هوا و سوخت را که وارد محفظه می شود و گازهای خروجی مصرف شده از احتراق قبلی که چقدر می توانند از محفظه خارج شوند را کنترل می کند . این امر آنها را نه تنها برای عملکرد یک موتور حیاتی می کند، بلکه از آنجایی که باز و بسته شدن سوپاپ ها باید با دقت و کاملاً با حرکات پیستون هماهنگ شود، تأثیر زیادی بر عملکرد نیز دارند.در واقع عملکرد پیستون ها به میل سوپاپ وابسته میباشد.

برای اطمینان از هماهنگ بودن زمان دبندی میل سوپاپ، میل بادامک ها از طریق یک تسمه تایم یا زنجیر به چرخش میل لنگ متصل می شوند – که مستقیماً پیستون ها را در داخل سیلندر حرکت می دهد. علاوه بر این، شکل خود بادامک ها نیز با دقت ساخته شده است تا سرعت باز و بسته شدن سوپاپ ها را کنترل کند.

انواع میل سوپاپ

انواع میل سوپاپ بسته به نوع ساخت موتور یعنی ترتیب سیلندرها و عملکرد سوپاپ ها  به سه دسته تقسیم میشود.

1 میل سوپاپ OHV

جای قرار گیری این میل سوپاپ در پایین موتور میباشد.نحوه کارکرد ان به این صورت میباشد که نیرو را به وسیله یک میله انتقال میدهد.این نوع از میل سوپاپ در ماشین های کوچک استفاده میشود و همچنین عمر زیادی دارد ولی در سرعت های بالا نمیتواند زمانبندی سوپاپ هارا به طور دقیق انجام دهد.

میل سوپاپ

2-میل سوپاپ SOHC

SOHC

این نوع از میل سوپاپ ها در بالای سیلندر و به صورت ردیفی قرار میگیرند همچنین در اینموتورها  که دارای دو سو پاپ میباشند از این نوع میل سوپاپ استفاده میشود و اینکه بر عکس میل سوپاپ های OHV  در این نوع باز و بسته شدن سوپاپ ها بدون واسطه انجام میشود .این امر میزان دقت را بسیار بالا میبرد.

3-میل سوپاپ DHOC

DOHC with valves

میل سوپاپ DOHC در بالای سیلندر و به صورت جفتی قرار میگیرد. در موتور های خطی از دو میل سوپاپ اسستفاده میشود اما در موتور های V از چهار میل سوپاپ DOHC   استفاده میشود.

در حال حاضر در اکثر خودروهای مدرن از موتورهایی که به میل سوپاپ DOHC مجهزهستند استفاده می شود. دلیل آن هم تزریق هوا و سوخت به شکلی بهتر می باشد و باعث می شود تا با حجم موتور یکسان، قدرت بیشتری نسبت به سایر موتورهای خودرو که فاقد میل سوپاپ DOHC می باشند، تولید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *